Pripravte si nádherné tradičné Vianoce bez odpadu a stresu

Každý rok sa stretávame s veľkou hojnosťou počas vianočných sviatkov. Na stoloch je veľa jedla, pod stromčekmi veľa darčekov, všade navôkol veľa ozdôb. Samozrejme, aj veľa odpadu. Skúste si tento rok urobiť zero waste Vianoce. Dá sa to.

 

Upratujte ekologicky

Čistá domácnosť k Vianociam jednoznačne patrí a tak bežne kupujeme veľké množstvo čistiacich prostriedkov v plastových obaloch. Niečo na dlážky, niečo na okná, na lesklý nábytok i žiarivé sklené poháre. Vedeli ste o tom, že doma máte s najväčšou pravdepodobnosťou všetky suroviny na výrobu kvalitných ekologických čističov? Ocot, sóda bikarbóna, citrón a citrónová šťava, éterické oleje – viac netreba! Na internete nájdete skvelé návody, ako si čističe vyrobiť a pripraviť sa na krásne zero waste Vianoce.

 

Nenakupujte šialene

Vianoce sa spájajú s darčekmi a na tom nie je nič zlé. Obdarovať milované osoby a sledovať, ako im žiaria oči, je jeden z najkrajších pocitov na svete. Pri nákupe darčekov ale myslite na to, o čom naozaj tieto sviatky sú. O láske, rodine a čase, ktorý spolu strávite. Nie o veľkom množstve baliaceho papiera, ktorý sa nedá už nijak použiť.

 

Kupujte darčeky s rozvahou, vaše deti nepotrebujú ďalšie tony hračiek. Zistite, čo vaši rodičia alebo manžel potrebujú. Reklamy sa nás snažia presvedčiť, že počas Vianoc potrebujeme všetko, ale opak je pravdou. Stačí nám len málo, aby sme boli naozaj šťastní. Určite si neberte úver len preto, aby ste kúpili niečo, čo zapadne prachom a ani to nepotrebujete.

 

Vyrobte si svoje zero waste Vianoce

V duchu trvalej udržateľnosti sa môžu niesť aj vaše Vianoce. Stromček môže byť živý, dnes sa už špeciálne pestujú na tieto účely. Zaujímavá je aj služba prenajatia živého stromčeka a veríme, že sa u nás rozrastie. Navyše, živý stromček prevonia vašu domácnosť tou najkrajšou vianočnou vôňou. Ozdoby naň nemusíte kupovať, môžete si ich vyrobiť aj samy doma alebo pozbierať v záhrade či na prechádzke.

 

Použiť  môžete orechy, kúsky celej škorice, sušené pomaranče s ovocie alebo šišky nastriekané farbou. So svojimi deťmi môžete kresliť ozdoby na vyrezané kúsky dreva a užijete si veľa zábavy. Sviečky si zvoľte zo sójového alebo včelieho vosku a nádherná atmosféra je zaručená. Ekologicky môžete zabaliť aj darčeky. Recyklovaný papier ozdobený šnúrkou z prírodných materiálov a škoricou alebo sušeným ovocím vyzerá tak božsky!

 

Žiadne zbytočnosti

Spomínate si, ako ste sa minulý rok na Vianoce prejedli koláčov a bolo vám zle? Ak sa v tomto čase pozriete do košíkov ľudí v supermarkete, ostanete prekvapení. Sú plné jedla či alkoholu, lebo to predsa k Vianociam patrí, no nie? Myslite na to, koľko jedla sa vyhodí a či ho naozaj zjete. Pokojne si kúpte niečo výnimočné, ale nemusí toho byť viac ako po iné dni len preto, že sú Vianoce. Radšej sa vyberte k lokálnym výrobcom a nakúpte dobré a kvalitné potraviny. Navyše, ak si vezmete svoje obaly alebo vrecúška, zasa budete mať zero waste Vianoce.

 

Plánujte a nebláznite sa z toho

Niektorí obchodníci začínajú s vianočnou tematikou už v októbri. V čase, keď obyčajný človek myslí na celkom iné veci, sa k nemu zakráda vianočná reklama s tipmi na super televízor alebo nové auto. Znechutení sme skôr, ako príde advent a tešíme sa, kedy bude pokoj po Vianociach. Musí to tak ale byť? Nemusí. V jeden pokojný večer si sadnite a premyslite si, čo všetko vás čaká a naplánujte si to. Neupratujte viac ako inokedy len preto, lebo sú Vianoce. Nepečte tony koláčov len preto, lebo príde návšteva. Zhlboka sa nadýchnite a pozrite sa na to inak. Chcete predsa iba to, aby ste si sviatky užili s rodinou. Nič iné podstatné nie je.

Komentáre

Napíšte komentár